5TH

Restaurace Pátá Čtvrť

Fotografie: Tomáš Slavík

Restaurace s názvem 5. čtvrť.

Je to restaurace s dlouhým příběhem, který ovlivnil návrh interiéru.

Majitelé nás oslovili s požadavkem na změnu interiéru zavedené židovské restaurace v Josefově na Praze 1.

Restaurace měla dlouhodobou tradici, nabízela košer stravování, ale její interiér už neodpovídal dnešní době. Navíc i celkový koncept stravování se měl zmodernizovat, nadále ale s respektováním košer pravidel. V rámci omlazení se zbavila i svého původního názvu King Solomon.

Název 5. čtvrť je odkazem na čtvrť Josefov, který je v dobových dokumentech označován nejen jako „Židovská čtvrť“, ale také jako „Pátá čtvrť“. Římskými čísly byla označována původní města, později i jiné obce připojené k Praze. Celá tato čtvrť podlehla asanaci v období 1885 – 1913. Všechny domy byly zbourány, nově se vytyčilo vedení ulic, z celé čtvrti zůstalo pouze šest synagog.

Zadáním bylo navrhnout židovskou restauraci, ale bez prvoplánového používání židovských motivů.

Ústředním motivem se tedy stala mapa samotné, dnes již neexistující, čtvrti. Mapa je plasticky zpracovaná na hlavní stěně restaurace. Tam se může návštěvník podívat, kde by se dnes v původní čtvrti nacházel. Mapa byla nakonec ve zjednodušené podobě použita i do nového loga.

Dominantou prostoru je bar, který má profilovaný obklad lahvově zelené barvy. Nad barem byla navržená klecovitá konstrukce jako místo, kde je možné vystavit sklenice s fermentovanými domácími produkty. Zároveň je to místo pro zeleň, která barevně doplňuje obklad baru.

Při vstupu je na levé straně použita dekorační stěrka, která má připomínat historické vrstvy, kterými území prošlo. Na stěrce jsou použity motivy ze štuků jedné ze zachovalých synagog. Ale jen jako otisky.

Po průchodu do zadní části restaurace může návštěvník obdivovat podsvětlené dobové fotografie původních ulic Josefova. Tam návštěvníka čeká překvapení v podobě atria, které patrně pochází z 30tých let 20.tého století. Jedná se o skleník nebo zimní zahradu, která je umístěna ve vnitrobloku domu a kde jsou umístěna další místa k sezení.

Celkový dojem doplňují dřevěné židle, dřevěný podhled a intimní osvětlení, to vše pro navození příjemné atmosféry.

V interiéru nechybí symboly jako Mezuza, umístěná na každém průchodu. Což je tradiční schránka s pergamenem s pasážemi z Tóry, kterou se opatřuje každý židovský dům. Zde ale v moderním pojetí, vytištěné na 3d tiskárně.